Sepište si na kousek papírku nebo do poznámek v mobilu seznam požadavků a priorit, které očekáváte od nového bytu. Při každé obhlídce bytu ho projděte a pomyslně si odškrtněte, zda daný byt očekávání splňuje.
Napište si i důležité dotazy, na které byste mohli zapomenout, jak je to s dostupností na autobus, kde je nejbližší škola pro děti, zda je k dispozici internet, zda je problém s parkováním a podobně.
Na prohlídku nikdy nechoďte sami, ale vezměte si s sebou parťáka, ať už je to dobrý kamarád, nebo nejlépe někdo, kdo už pár stěhování zažil, popřípadě bytového architekta. Vždy je dobré být v přesile a více očí vidí více. Realitní agenti totiž záludně umí odvést pozornost od negativních věcích a na všechny vaše všetečné otázky mají vždy dokonalou odpověď.
Vždy je důležité obhlídnout i samotné okolí. Podívat se, co je v okolí dostupné, jací lidé se venku pohybují. Ideální se zeptat známého, pokud v dané lokalitě bydlí nebo kohokoli místního, kterého potkáte v okolí.
Prohlídněte si i prostory, jako je sklep nebo půda. Společné prostory vám také napoví, jací lidé v bytovém době žijí. Není nic příjemného najít exkrement od psa na rohožce u vchodu, nebo výtahy páchnoucí močí.
Dalším důležitým bodem je smlouva o bydlení, kterou si bezpodmínečně nechte zkontrolovat právníkem, byť bytná vypadá a mluví na vás jako babička z pohádky.
Když se vám v bytě něco nelíbí zeptejte se na úpravy před vašim případným nastěhováním. Po podepsání smlouvy se už potom ničeho nedovoláte.
Pokud se zdá být v bytě vše v pořádku už je to jenom na vás, uvolněte se, zavřete oči a zkuste analyzovat své pocity, jak se v bytě cítíte. Vždyť tohle může být váš nový domov, kde se musíte cítit klidně a bezpečně.